ELUVIIS JA KÕRGE VERERÕHK
Kõrge vererõhk on haigus, millel on väga tõsised tagajärjed ning Eestis on see haigus laialt levinud, võttes enda alla nii 20% meestest ning naistest. Vererõhk on igal inimesel muutuv ning see oleneb väga paljudest erinevatest situatsioonidest. Kui vererõhk ei oleks muutuv, siis ei oleks meie keha võimeline kohanduma erinevate situatsioonidega. Näiteks tõuseb vererõhk väga kiiresti ehmudes, mis aitab kehal toime tulla uue äreva situatsiooniga suunates energia näiteks lihastesse ning valmistades keha ette jooksmiseks. Samuti on igasuguse füüsilise koormusega, vererõhku kaudu kohaneb keha erinevate olukordadega. Selle tõttu ei saa me ka öelda, et vererõhk on püsiv – ei, see muutub vastavalt meie emotsioonidele, stressile, füüsilisele koormusele, toidule jms.
Kõrge vererõhu tagajärjed
Nagu varem sai mainitud, on kõrgel vererõhul tõsised tagajärjed. Kõrge vererõhk ise otseselt ei tee kehale liiga, probleeme hakkavad tekitama tüsistused. Probleem on aga tihti selles, et inimene ise ei saa aru, et tal on kõrge vererõhk. Paari aasta pärast hakkavad välja tulema aga erinevad tüsistused, millega oleks pidanud tegelema juba aastaid tagasi. Kõige enam on kuulda kuidas inimesed satuvad haiglasse infarkti või insuldiga, mis on põhjustatud kõrgest vererõhust kuid inimene ise ei ole sellest teadlik.
Kõrge vererõhuga on mitmed veresoonkonna haigused kiired tulema. Näiteks lubjastuvad veresooned kordades kiiremini kui normaalse vererõhuga. Samuti teeb süda igapäevaselt ületööd, mis põhjustab hüpertrofeerumist ehk südamelihase paksenemist. See omakorda põhjustab verevarustuse probleeme nii ajus, südames kui ka neerudes (veri läbib neere pidevalt ning kõrge vererõhk kahjustab filtratsiooni).
Mida kõrge vererõhk endaga kaasa toob?
Ateroskleroos – arterite lubjastumine
Südamepuudulikkus
Neerude kahjustused
Ajuvereringe kahjustused – ajuinfarkt
Südamelihaste infarkt (vähesed, kes peale infarkti ellu jäävad võivad jääda invaliidiks, halvatuks)
Kõrge vererõhu vältimine
Kõrge vererõhk on tihti elustiili haigus, mida saab kontrollida tehes erinevaid muudatusi enda igapäevaelus.
VESI
Me oleme kuulnud, et vesi elu on allikas – sõna otseses mõttes. Meie veri koosneb umbes 80% veest, mistõttu on väga tähtis, et me jooksime igapäevaselt piisavalt vett. Kõige parem on juua mineraalvett, mis sisaldab endas vajalike mineraalaineid. Sellist vett saab ka ise teha, lisades kraaniveele veidikene Himaalaja soola
FÜÜSILINE AKTIIVSUS
Füüsiline aktiivsus on tegevus, mis hoiab keha üldiselt tervena ning aitab hoida kaalu kontrolli all. Arstid soovitavad iga päev umbes tund aega väljas jalutada.
SOOL
Soola tarbimise vähendamine. Sool üle tarbimine on igapäevane nähtus ning paljudel on laua peal valge lauasool, kus puuduvad mineraalaineid ning mis põhjustab soola ületarbimist. Kuna toiduainetel, mida me poest ostame on juba lisatud suurtes kogustes soola, siis on soovitav soola enda toidule ise mitte lisada või kui seda teha, siis kasutada kas roosat soola või Himaalaja soola.
UNI
Südamearstid on inimestele tihti maininud, et korralik uni hoiab meid tervena, rahustab keha maha, annab meile energiat ning tervendab meid. Magamatuse korral on vererõhk kiire tõusma, mistõttu tuleb enda unerežiim korda saada.
STRESS
Me elame stressirohel ajal ning mitte keegi meist ei saa seda täielikult vältida. Liigne stress tõstab vererõhku ning alandab meie elukvaliteeti. Soovitav on leida endale viis, kuidas ennast maha rahustada – mediteerimine, raamatute lugemine, jooksmine, kirjutamine vms.
ALKOHOL JA SUITSETAMINE
Suitsud sisaldavad endas nii nikotiini kui ta tõrva, mis on ohtlik nii veresoonkonnale kui ka südametööle. Alkoholi tarbimisega tuleb aga piire pidada, seda ei pea täiesti maha jätma kuid igapäevaselt joomine ei põhjusta ainult veresoonkonnaprobleeme vaid ka seedehäireid ning neerupuudulikust.
Kokkuvõttes on kõrge vererõhk suuresti tänapäeva inimese elustiilihaigus, mida tuleks avastada nii vara kui võimalik. Just selle tõttu soovitatakse noortel iga aasta enda vererõhku mõõtmas käia ning vanematel teha seda nii tihti kui võimalik. Soovides aga vererõhku kontrolli all hoida on vererõhu ravimite kõrvalt vajalik ka korralikult, süüa, magada ning trenni teha.
Vererõhuaparaate ning rohkem infot vererõhu kohta saab leida vererõhu kodulehelt www.vererohk.com
Tervist!